22 Yıllık Sahne Tecrübesini Programa Taşıdı

İlk teklisi “Hayatıma Hoşgeldin” ile müzik dünyasına başarılı bir giriş yapan 22 yıldır sahnede olan Sertaç Balcı TRT FM’de Michael Kuyucu’nun programında müzik hikayesini anlattı. İkinci single şarkısı “Yine Başa Sardım” ile müzik kariyerine devam eden Sertaç Balcı, son yıllarda ki düğün şarkılarından biri olan “Hayatıma Hoşgeldin” şarkısı ile ilgili “ben genelde şarkılarıma hayatın pozitif yönünü yansıtmaya çalışıyorum” dedi.

Doğduğum Günden Beri Şarkı Söylüyorum

Müziğe çocuk yaşta başlayan Sertaç Balcı, doğduktan sonra onu annesine getiren hemşirenin “bu çocuk şarkıcı olacak, çünkü ağlarken şarkı söylüyor” diyerek böyle bir anısının olduğunu söyledi. “Bu yüzden ben doğduğum günden beri şarkı söylüyorum” diyen Sertaç Balcı,  ilk 16 yaşında elli kişilik bir doğum günü partisinde sahneye çıktığını, Mersin’de tatil yaptığı sırada bir radyoda haftada bir kez iki saatlik bir radyo programı yaptığını ve şu an Tarkan’ın orkestra şefi olan Can Şengün’den ilk gitar derslerini aldığını söyledi.

Bana Üç Kelime Verin Hemen Beste Yapayım

Küçükken hep pop müzik dinlediğini söyleyen Sertaç Baldı, lisan eğitimini Haliç Üniversitesi Konservatuvarından halk müziği alanında mezun olduğunu ve bu müzik türünün eğitimini almaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.  Konservatuvar eğitimi aldıktan sonra müziğe daha fazla hakim olduğunu ve bunun besteciliğine de yaradığını söyleyen Sertaç Balcı, “Ben her ortamda şarkı söylüyorum. Bana üç tane kelime verin şarkı yaparım hemen” dedi. Popüler sanatçıların konservatuvar eğitimi almamış olmasının da yalnış olduğunu söyleyen Balcı, “bence müziğin eğitimini almak yeteneğini geliştiriyor” dedi.

On Şarkılık Albümü Çöpe Attım

2005 yılında on şarkılık bir albüm için Ozan Doğulu’nun stüdyosuna giren ve bir albüm hazırlayan Sertaç Balcı, babasının rahatsızlanması nedeniyle albümü yayınlamadan Ankara’ya ailesinin yanına gittiğini ve babasının vefatına kadar bu albümle ilgilenmediğini sonra da albümü yayınlamadığını söyedi. “O dönem bir depresyona girmiştim, sahne ile ev arasında geçiyordu hayatım. Aileme destek olmak istedim. Albümle  ilgili motvasyonumu kaybetmiştim, soundlar da eskimişti, bu yüzden o albümü çöpe attım” diyen Sertaç Bal, 2020 yılının Haziran ayında üçüncü single şarkısını yayınlayacağını ve müzik üretimine devam edeceğini söyledi.

Sertaç Balcı, Michael Kuyucu’nun programında “Yüzsüz Yürek”  – “Sultan Süleyman”  – “ Affetmedim Kendimi” –  “Eksik” – “Ben İmkasız Aşklar İçin Yaratılmışım”  – “Arada Sırada”  – “Su Misali” – “Söyleyemedim” gibi şarkılardan oluşan bir akustik repertuvarla bir mini konser verdi. Sertaç Balcı’ya orkestrada Ender Uras (gitar) ve Emin Özkaragöz (klarnet) eşlik ederken, Sertaç Balcı’da orkestrata gitarıyle eşlik etti.

 

Paylaş