EFLATUN “En Güzel Kim Sever”i Hem Anlattı Hem de Söyledi

“Uçsuz Bucaksız Müebbet Hayalet” adlı diital maxi single’ını müzik marketlere sunan EFLATUN Michael Kuyucu’nun TRT FM’deki programında hem ilginç açıklamalarda bulundu hem de bir akustik dinleti sundu.

“Yağdır Mevlam Su”yu Coverladı

Üç şarkının yer aldığı maxi single albümünün çıkış şarkısı “En Güzel Ben Sevdim” adlı şarkısının düzenlemesi üzerine 6 ay çalıştığını ve beş tane farklı düzenleme yaptığını söyleyen EFLATUN, bu albümünde seksenlerin önemli TSM Klasiği “Yağdır Mevlam Su”yu da coverladı. Cover şarkıların yaparken yeniden hazırlanan bir eski şarkıya başka bir pencereden bakılması gerektiğini söyleyen EFLATUN,  “Çok kötü coverlar yapılıyor. Özellikle yapılan proje albümlerde seslendirilen coverların “kötü ötesi” olduğunu söyledi.

En Çok Seven Değil, En iyi Seven Önemlidir

Eflatun, üç şarkılık maxi single’ının çıkış şarkısı “En Güzel Ben Sevdim” için “her mısrasını kanayarak yazdım. Çok uğraştım nakış işler gibi yazdım şarkıyı. En güzel seven mi en çok seven mi şeklinde sorular geliyor dinleyicilerden. Herkes gibi bende en iyi sevenin daha önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

Herkes Kendi Bestesini Yapmaya Çalışıyor

Eflatun artık eskisi gibi yorumcuların ve müzik şirketlerinin beste satın almak için bir çaba içinde olmadığını söyledi. “Bunun nedeni, herkes kendi bestesini yapmaya çalışıyor. Ama iyi şarkı yapmıyor, sadece yapmaya çalışıyor.” Yorumunu yaptı.

Ben Sermayenin Kıskacı Altında Değilim

Türkiye’nin telif sistemini çözmesi gerektiğini söyleyen EFLATUN,  “Dünya bunu 100 sene önce halletmiş. Devletin buna müdahale etmesi lazım. Eğer sağlıklı bir telif sistemi oturursa o zaman sermaye sahibi besteciye hükmedemeyecek ‘şu tarzda bir şarkı yap’ diyemeyecek.” Yorumunda bulundu. Eflatun “ben şarkımı kendim yazıyorum, prodüktörlüğünü kendim yapıyorum, klibi de kendim yönetiyorum. Böylece istediğim işi sunuyorum müziksevere” diyerek sermaye kıskacı altında müzik üretenlerin her zaman sermaye sahiplerinin isteklerine boyun eğmek zorunda olacaklarını dile getirdi.

Eflatun , Michael Kuyucu’nun programında  “En Güzel Ben Sevdim” –  “Sen Kaybı” – “Yağdır Mevlam Su” –  “Oflaya Oflaya”  –  “Ben Böyleyim” – “Şarap” gibi sevilen şarkıların akustik performansını sergiledi. Eflatun performansında kendisine gitar ve trompet ile eşlik ederken, ona Çağtay Özkaya ve Ulaş Engin gitarlarda eşlik etti.

Paylaş