Banka Müfettişi Popçu Canan

Üçüncü single’ında Pınar Aylin’in doksanlı yıllarda seslendirdiği sevilen şarkı “Adam Olaydın”ı coverlayan Canan, TRT FM’de Michael Kuyucu’nun konuğu oldu.

Programda müzik hikayesini anlatan Canan, 15 yıl süren iş kariyerini içindeki şarkı söyleme aşkı nedeniyle bıraktığını söyledi.

Müzik İçin Banka Müfettişliğini Bıraktı

İstanbul Üniversitesinde Kamu Yönetimi eğitimi aldıktan sonra, Marmara Üniversitesinde Bankacılık alanında yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra bir bankanın genel müdürlüğünde çalışmaya başladı ve kariyerinin son 13 yılında baka müfettişliği yaptığını söyleyen Canan, “iyi bir kazancım ve işim olduğu halde müzik yapmak istiyordum onun için üçüncü single’ımı yayınladıktan sonra işimi bıraktım ve tüm enerjimi müziğe verme kararı aldım” dedi.

Adam Olaydın’ı İlk Radyoda Dinledim

Bir gün radyoda Pınar Aylin’in yorumundan ilk yayınlanan “Adam Olaydın” adlı şarkı dinlediğini ve bunu dinledikten sonra “bu şarkı tam benlik, bunu söylemem lazım” diye düşündüğünü ve bestecisi Faruk K.’yı arayarak şarkıyı coverlama sürecini başlattığını söyleyen Canan, “şarkı biraz şımarık bir şarkı, atarlı, giderli ama şirin, bu nedenle benim ilgimi çekti” dedi.

“Adam Olaydın” adlı single’ını yayınladıktan sonra banka müfettişliği olan işini bıraktığını söyleyen Canan, “şarkı söylemek benim için bir tutku, çocukluğumdan beri bu tutku içimde var” diyerek müziğin kendisi için ne kadar önemli olduğunu anlattı.

15 Yıl Biriktirdiğimi Müziğe Yatırdım

Çalıştığı 15 yıl boyunca müzik için para biriktirdiğini söyleyen Canan, Michael Kuyucu’ya “yayınladığım üç single’ımın tüm masraflarını kendim üstlendim, bu konudan dolayı da çok mutluyum” dedi. Sesi olmayanların, kötü şarkıların sırf onlara iyi yatırım yapılıyor diye başarılı gibi gözüktüğünü söyleyen Canan, müzik sektörünün zor bir sektör olduğu konusunda Murat Güneş’in kendisini defalarca uyardığını söyledi.

Bütçenin Yüzde 70’ni PR ‘a Harcamak Lazım

Müzik dünyasına girdikten sonra müzik sektörünün zorluklarını anladığını söyleyen Canan, “bir şarkının başarılı olması için çok PR yapmak lazımmış, bunu piyasaya girince anladım. PR ‘a bütçenin yüzde 70 yüzde 80 oranında harcamak lazım ki ürettiğiniz şarkı duyulsun” dedi.

Canan, Michael Kuyucu’nun TRT FM’deki programında “Biz Nereye” – “Açık Adres” – “Serserim Benim” – “Pişmanım” – “Sevdanın Tadı” gibi şarkıların akustik performansını sergiledi. Canan’a programda Görkem Velioğlu (Klavye) , Ozan Gülek (Gitar) ve Bedirhan Büyükduman (Perküsyon) eşlik etti.

Paylaş