Ekin Uzunlar Kemençesi ile Akustik Stüdyoya Konuk Oldu

Karadeniz Müziğinin başarılı yorumcusu Ekin Uzunlar,  Michael Kuyucu’nun Akustik Stüdyo Programına konuk oldu. Kemençesiyle “Yokluğunun Kefeni” – “Hüznün Tünelleri” – “Aslan Gibi”  -“Son Bir Kez” –  “Fikrimin İnce Gülü”  gibi şarkıların akustik performansını sunan Ekin Uzun amacının Karadeniz müziğini önce Türkiye geneline sonra da dünyaya sunmak olduğunu söylüyor.

21 Ağustos 1991 doğumluyum. İstanbul’da yaşıyorum. 9 yaşında ilk dayımın bana almış olduğu kemençeyle müzik hayatına başlamış oldum. İlk profesyonel sahnemi 14 yaşında Trabzon Uzungöl’de yaptım. Ondan sonra 17 yaşlarında, 17 ve 18 yaşlarında da Karadeniz’in bir çok sanatçılarıyla ve bir çok Karadeniz Gruplarıyla çalıştım. İşte son iki yılda artık tek başıma müzik kariyerime devam ediyorum. Single’lar çıkarmaya başladım.

Şarkılarımın İzlenmeleri 50 Milyonu Aştı

İlk single’ım 2001 yılında yayınlandı: “Çaykara Dağları”.  Biraz amatördü. Onun üzerine bir tane daha yaptım iki parça seslendirdim “Sensiz Geceler”. Onlar da bana göre amatördü. Ondan sonra profesyonel adımlar atmaya başladım ve  2017’in sonlarına doğru “Son Bir Kez” adlı şarkım yayınlandı.

2018 yılında “Göze Geldik” yayınlandı. Ondan sonra “Hüznün Gemileri” ve en son “Yokluğun Kefeni” adlı şarkıları yayınladım. Aslında en önemli virajım “Son Bir Kez” oldu. “Son Bir Kez”le büyük bir patlama oldu kariyerimde. Şu an izlenmeleri 50 milyona ulaştı. Onun hemen peşine  “Göze Geldik” şarkısını yayınladım,  o da aynı şekilde güzel rakamlara ulaştı. “Hüznün Gemileri” de 45 milyon civarı izlenme yakaladı. bu şekilde rakamlara.

Karadeniz Müziğine Farklı Bir Boyut Getirdik

“Yokluğun Kefeni” adlı şarkımın sözleri çok anlamlı, sözlerini üç kişi yazdı. Burada Beytullah Kılıç, Bahtiyar ve bir de Volkan Bekçi’nin emekleri var. Müziği Beytullah yaptı. Bana şarkılar ham şekilde geliyor, ben melodilerini, müziklerini kendi dokunuşlarımla Ekin Uzunlar tarzına çeviriyorum. Bunu da  kemençemle yapıyorum. Bu konuda tabii ki en büyük rolü oynayan Mustafa Ceceli yani arajörüm oluyor. Ben birazda slow parçaları çok seviyorum. İnsanlar bende slow parçaları duyduğu zaman daha bir mutlu oluyorlar. Aslında onlara hüzünlü bir hikaye bırakıyoruz ama sadece hüzün yok  bir mutluluk da var şarkılarımda. Karadeniz Müziğine farklı bir stil, farklı bir boyut getirdik.

Mustafa Ceceli’ye Kendimi Emanet Ettim

Mustafa Ceceli’nin yapım şirketinin ilk ve tek sanatçısıyım. Beraber başladık. İlk hikayemiz şöyle: Bir düğüne kemençeci lazımdı. Ben düğüne gidiyorum, çalıyorum. Ondan sonra Mustafa Ceceli beni  beğeniyor, telefon numaramı alıyor. Sonra onun albümünde “Aşkım Benim” şarkısını çalıyoruz. İnsanlar ‘bu keman mı? Hayır kemençe falan” diye şarkıyı konuşmaya başladı. Sonra Mustafa ile Harbiye’de konserler yaptık. Bostancı Gösteri Merkezi konserlerini yaptık. En son bir televizyon programında beraber bir düet yaptık.  Bu olayları yaşarken Mustafa Ceceli bana “sana bir şarkı yapalım” dedi. Ben tabi mutlu oldum. Çünkü gerçekten büyük bir müzisyen, çok yetenekli. Her şeyden anlıyor.

Karadeniz Müziğini Tüm Türkiye Nasıl Dinler Diye Düşünüyoruz

Bizim asıl yaptığımız müzik yöresel, otantik, folk müziği. Bu müziği dünya müziğiyle birleştirip insanlara bir stil oluşturup sunmak amacımız. Mesela bir köy havası var,  bunları toplayıp kendi tarzımızla birleştirdiğimiz zaman bütün Türkiye’ye dinletmiş olduk. Buna Karadeniz müziği diyebiliriz. Karadeniz müziğinin farklı bir boyutu bu aslında. Tabi buna karşı da çıkılıyor. Eskilerimiz, büyüklerimiz anonim eserlerin özünün bozulmaması gerektiğini düşünüyorlar ama biz öyle düşünmüyoruz. Tam tersi bu yöreyi, bu kültürü insanlara nasıl ulaştırabiliriz, tüm Türkiye nasıl dinler bu müziği diye düşünüyoruz. Ben ve benim gibi dostlarım Karadeniz Müziğini bu şekilde sunuyoruz. Hepsi kendi yorumlarını katıp herkes kendi yeteneğini ortaya koyuyor ve ortaya güzel işler çıkıyor.

Kemençe İle Dünya Müziği Yapıyoruz

Şimdi size bir şey söyleyeceğim. Çok büyük bir hayal olacak. Neden Beyonce’nin yanında neden bir kemençe show olmasın? Yani ünlü bir cazcının yanında bir kemençeyle eşlik etmek bence harika şey olurdu. Tabi bunlar olabilecek şeyler çünkü ben kemençeyle dünya müziği yaptığımı söyledim ve her şeyi çalıyoruz. Ben yabancı müziklerin üzerine de coverlayıp kemençeyle beraber insanlara sunum yapıyorum. Gayet güzel ilgi görüyor.

Karadeniz’in dalgası serttir, hüzünlüdür, dağları sivridir. Agresiflik var, insanına da yansımıştır zaten. Hareketliyiz, hiperaktiviz. Denizi nasıl gürül gürül dalgalıysa şarkılarımızda öyle oluyor. Her şarkımızda ayrı bir hikaye veriyoruz. Her şarkımızda farklı bir hayal ve farklı bir hikaye var. Dinleyiciler kendilerinde bu hüznü buluyor ve bu milyonlara ulaşıyor. Önemli olan o duyguyu karşı tarafa verebilmek. İşte bunu başardıysak ne mutlu bize.

Programı İzlemek İçin:

 

Paylaş