Gökcan Sanlıman Akustik Stüdyo’ya Konuk Oldu

Rock müziğinin kaliteli sesi. Kendi halinde, kendi tarzından müziği seven kimseye bulaşmayan hem yakışıklı hem de yetenekli ama bu özelliklerine rağmen şımarmayan bir rocker:  Gökcan Sanlıman. 2010 yılında hala yapılması delilik sayılabilecek bir albümle, yabancı dünya klasiklerinin coverlarından oluşan İngilizce bir albümler bize merhaba dedi. O günden bugüne gerek sahnelerde gerekse stüdyoda sürekli üretti. Bazen albüm bazen single. Ama hep üretti. 2020 yılında birden çok şarkısının yer alacağı albümün hazırlıklarını yaparken , 2019 Ağustosunda “Aramızda” adlı içinde hem pop hem de rock tınılar içeren melodik yönü ağır basan bir single yayınladı. Gökcan Sanlıman hem yeni şarkısını hem de müziğini anlattı.

“Aramızda” şarkısı, hali hazırda aslında kaydettiğim yeni albümümde yer alacak bir şarkıydı. Albümün kayıtlarını henüz bitiremedim, kafamda yani repertuar hazır gibi ama “Aramızda” tam bu döneme uygun bir şarkı olduğu için bu şarkıyı bekletmek istemedim. O yüzden single  olarak yayınladım Albümde klip çekmediğimiz şarkılar arada heba olabiliyor, o yüzden bu şarkıyı da harcamak istemediğim için bunu single olarak yayınladım.

Yeni Albümünü Yakınca Paketleyeceğim

Ben albüm yapmayı çok seviyorum, stüdyoda zaman geçirmeyi çok seviyorum. O yüzden de şarkılar sürekli birikiyor,  sürekli şarkı yazıyorum ama geniş bir yelpazede şarkılar yazıyorum, pop şarkılarım da var daha alternatif şarkılarım da var. Onları bir albüm çatısı altında toplamak biraz zaman alıyor. Birde böyle her yaptığım şeyi beğenmiyorum aslında. Biraz mükemmeliyetçi bir yapım var, En son albümüm 2016’nın Nisan’ında çıktı şimdi 3 sene geçmiş, artık daha da fazla vakit kaybetmeyeceğim bir an önce albümü paketleyeceğim.

İlk Albümümde Dayak Yemekten Korktum Ama Yemedim Çünkü İyi Çalıştık

İlk albümüm “Yesterday”  2010 yılında yayınlandı.  O dönem ben üniversitedeyken cover şarkılar yapıyordum barlarda, plak şirketim hali hazırdaki ve şimdiki çalıştığım 9 senelik plak şirketim Avrupa Müziğin sahibi Deniz Erdem bir akşam beni dinlemeye geldi. O akşam “Yesterdey” albümümdeki bazı şarkılar da vardı repertuarımda. İngilizce telaffuzumu beğendi, şarkıları bana çok yakıştırdı. Onun hali hazırda böyle bir projesi varmış ve bunu bana teklif etti, ben de hemen kabul ettim çünkü stüdyo şarkıcılığıyla sahne şarkıcılığı başka şeyler. Bu albümde çok şanslıyım Teoman’la çalıştım düet şarkısı var “Prison Son”, Göksel var “Good Bye My Love”, bir de Şebnem Ferah var bu insanlarla çalışmak bana çok büyük tecrübe oldu.

Yabancı klasiklerden oluşan bir cover albüm yapmak riskti yani dayak yemekten çok korktum ben o dönem, ama çok da dayak yemedim çünkü iyi çalıştık. Selim Öztürk Kargo grubunun kurucuları ve gitaristi prodüktörlüğümü yapmıştı.  Repertuara iyi çalıştık, şarkılara iyi çalıştık o yüzden beğenildi albüm. Aklımda bu albümün ikincisini yapmakta var.

Kendimi Geliştirmek İçin Oyunculuk Eğitimi Aldım

Oyunculuk dersine bir süre ara verdim, oyunculuk eğitimi derken insanlar beni yanlış anlamasın. Oyunculukla alakalı büyük iddialarım olduğundan değil, bu sahne sanatları çok birbiri içine geçen konular. Yani oyunculuk da aslında bir sahne performans sanatı, o yüzden hepsi birbirini besliyor. Ben kendi sahnemde de çok kullanıyorum oyunculuk tarafında öğrendiğim şeyleri. Vücut dilini daha iyi kullanmak, daha özgür olmak, iç dünyamı daha bağlantılı sağlamlaştırmak için oyunculuk eğitimi aldım.  Dizi oyunculuğu gibi bir iddiam yok, kendimi geliştirmek adına yaptığım bir şey bu ama tabii ki tekliflere de açığım.

Rock Müziği Biraz Kan Kaybetti Ama Hiçbir Zaman Bitmez

Rock müzik olarak biraz kan kaybettik, sebepleri uzun uzun tartışılabilir fakat rock müziğin hiçbir zaman tamamen modasının geçeceğini düşünmüyorum. Çünkü alt metni olan ve belli bir yaşam tarzına tekabül eden bir müzik türü, aslında hayat tarzı diye de adlandırılabilir. O yüzden azalır, çoğalır, dinleyicisi azalır ama kitlesi hiçbir zaman yok olmaz. Şimdi günümüzde mesela rap müzik biraz daha öne çıktı.

Kayıt Teknolojileri İlerledikçe Şarkı Bestelemek Kolaylaştı

Youtuberlar ile rap müziği ön plana çıktı. Bunu nasıl değerlendireyim, yani kimseyi de kızdırmak istemiyorum. Kayıt teknolojileri ilerledikçe şarkı yazmak bestelemek daha çok bilgisayarların tekeline geçtikçe bu işi yapmak daha çok kolaylaştı. İşin analogluğu gitti.  Herkesin emeğine saygım var rağbet de gören bir durum var ortada o yüzden bu piyasada herkese yer var. Yani pasta yeterince büyük, halk rap müziğini seviyorsa dinleyenler seviyorsa diyecek hiçbir şey yok.

Gökcan Sanlıman,  Michael Kuyucu’nun Akustik Stüdyo’sunda “ Sakın Dönme” –  “Sabır” – “ Yaz Yaz”  – “Bu Sabahların Bir Anlamı Olmalı” – “Ah Bu Ben” –  “Gidelim Buralardan” gibi sevilen coverları seslendirdi. Gokcan Sanlıman’a orkestrada  Targan Türe (Gitar) , Deniz Yılmaz (Perküsyon) , Aziz Onuk Tav (Kahon) ve Alex Tintaru (Bas gitar) eşlik etti.

Paylaş