“Hastalıkta Sağlıkta”nın Sahibinden Akustik Dinleti

Yedi yaşından beri müzik eğitimi alan ve müzikle içiçe bir yaşam sürdüren, önce besteleri ile sonra da yorumcu kimliği ile dikkatleri çeken ve 2019 yazında “Sende mi Brütüs” adlı teklisini yayınlana Gülşah Tütüncü TRT FM’de Michael Kuyucu’nun konuğu oldu.

TRT Çocuk korosuna girdikten sonra İ.T.Ü. Devlet Konservatuvar Ortaokul – Lise ve Üniversitesinde eğitim alan ve orada keman konusunda uzmanlaşan Gülşah Tütüncü, besteleri ile ön plana geldikten sonra kendi yorumcu kişiliğini göstermek üzere “Sende mi Brütüs?” adlı şarkısı seslendirdiğini söyledi.

Üniversite eğitimi aldığı sırada kendi kurduğu “Grup Şahmaran” ile sahnelere çıkan Gülşah, bu grubun dokuz , on kişilik bir ekipten oluştuğunu ve on beş yıl kadar  sahne aldığını söyledi. Bu gruptan kazandığı para ile birikim yapan ve sonrasında yorumcu kimliği üzerinde yatırım yapan Gülşah Tütüncü, üniversiteden mezun olduktan sonra CRR’de Senfoni Orkestrasında keman çaldığını ve Yaşar (üç buçuk yıl) ,   Mustafa Sandal (altı buçuk yıl) – Sezen Aksu (iki yıl) vokal yaparak kendisini daha da yetiştirdiğini söyledi.

Gülşah Tütüncü, küçükken diğer çocuklar gibi çocuk şarkıları söylediğini bugün ise çocukların pop şarkılar söylediğini ve çocuk şarkılarının unutulduğunu söyledi. Gülşah: “ Biz küçükken çocuk şarkıları söylerdik, şimdi çocuklar pop şarkıları söylüyor” dedi.

Mustafa Ceceli’nin yorumundan büyük bir hit olan “Hastalıkta Sağlıkta” adlı şarkının söz ve müziği üzerinde çok çalıştığını söyledi. Mustafa Ceceli ile albümünün hazırlıkları için bir arada çalıştığını söyleyen Gülşah Tütüncü “Bir akşam eve geldim, annemle yaşıyordum. Annem öğretmen olduğu için erken uyudu. Ben kağıtlarımı , defterlerimi aldım ve salonda çalışmaya başladım. Saat 23:00 sularında çalışmaya başladım, sabah 06:00 civarında annem kalktığında şarkı bitmişti. “Hastalıkta Sağlıkta” şarkımı ilk o sabah anneme dinlettim, bana beğendiğini söyledi. Ben bu şarkıyı o gece tamamlarken şarkının başarılı olacağını hissettim.  Sonra Mustafa Ceceli hemen albümüne aldı” diyerek şarkının bestelenme hikayesini anlattı.

Gülşah Tütüncü “Hastalıkta Sağlıkta” adlı bestesinin popüler olduktan sonra düğünlerde çaldığını ve şarkının “düğün şarkısı” olarak anılması ile beraber bu şarkıya benzer bir sürü şarkının yapıldığını ve bunun çok anlamsız olduğunu söyledi.  Gülşah: “Ben bu düğün şarkısı olayını sevmiyorum. Sırf bu yüzden o formdaki pek çok bestemi kenara attım” dedi.

Tarkan’ın “Usta Çırak” ve “Çay Simit” adlı bestelerini seslendirdiğini söyleyen Gülşah Tütüncü, “Tarkan’la birebir çalıştık. Çok sahiplendi şarkıları ve her şarkı üzerinde ciddi bir emek harcadık. Şarkılara onun istediği küçük değişikleri de yaptık ve aşama aşama şarkıların hazırlanmasında bizzat yer aldı” dedi.

Gülşah Tütüncü, Michael Kuyucu’nun TRT FM’deki programında pop- türkü – yabancı müzik türlerinde farklı dallarda şarkıları da seslendirdi. “Sende mi Brütüs?” , “Sev Diyemem”   “Beyaz Atletli” gibi kendi bestelerinin yanı sıra “Esmer Günler” ,  “Bende Özledim” , “Lady”  ve “Ben Senu Sevduğum” gibi şarkıları da coverlayan Gülşah Tütüncü’de programda Bülent Sert  (Klavye), Sonay Yağız (Gitar) ve Cem Bekar (gitar ve vokal) eşlik etti. Gülşah Tütüncü bazı şarkılarında keman da çalarak orkestraya eşlik etti.

Paylaş