Modern Zamanların Mevlana’sından Akustik Müzik Dinletisi

İkinci teklisi “Gel”i Şubat ayında müzik marketlere sunan Emre Çiçek, TRT FM’de Michael Kuyucu’nun konuğu oldu. Akustik perfomansı sevilen şarkıları seslendiren yorumcu, hem müziğin mutfağında hem de solist kariyerine yönelik bilgiler paylaştı.

Şarkı Yapmak Kolay Tanıtmak İse En Zoru

Müzik çevresi tarafından “modern zamanların Mevlana’sı” olarak çağrılan Emre Çiçek, müziğin mutfağında Okay Barış ve Sezen Aksu gibi isimlerle çalışırken bir yandan da solist olarak da üreterek müziğin yorumcu ayağında da yer almayı düşünürken özellikle tantım ve PR konusunda çok zorlukların yaşandığına değindi ve “şarkıyı çıkartmak kolay ama o şarkıyı tanıtmak çok zor” dedi. Türkiye’de medyanın yeni müzik yapan ve yeni şarkılar sunan yorumculara sürekli ”no name” yakıştırması yaptığını ve destek vermediğinden yakınan Emre Çiçek, “ On tane isim var. Sürekli onların şarkıları dönüyor. Sonra da o on tane isimden bir yada iki tanesine ödül verip yılı yapatıyorlar” diyerek sektörü eleştirdi.

Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığının Müzik Eğitimi Politikası Çok Başarılı

Lise 2’de müzik öğretmeninin kendisine bir gitar vermesi ile gitara başlayan Emre Çiçek “ o döneme kadar tıp okumak istiyordum. Ama müzik içimde büyük bir aşktı. Ailemin karşı gelmesine rağmen müzik eğimi aldım” dedi. Haliç Üniversitesi konservatuarından mezun olduktan sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Müzik Öğretmenliğinde yüksek lisans eğitimi alan Emre Çiçek, hala müzik öğretmenliği yaptığını söyledi. Emre “ Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı müzik eğitiminin vizyonunu açtı. Eskiden sadece flüt eğitimi verilirdi. Ama şimdi özellikle Liselerde müzik kültürü üzerine dersler veriliyor. Şimdi gençler Mozart’ı , Hacı Arif Beyi öğreniyorlar. Müzik hakkında bir fikirleri oluyor. Müzik kültürümüzü bir şekilde gençlere sunmamız lazım” dedi.

RAPçiler Auto- Tune Kullanıyor

Stüdyolarda çalışan pek çok yorumcunun albüm vokalliğini yapan ve aranjörlükte yapan Emre Çiçek, Michael Kuyucu’ya “Ben stüdyoda çaycılık yaparak başladım. Arada çaycılık yaparken gitar da çaldım, vokalde yaptım. Müziğin mutfağının çemberinden geçtim” dedi. Çello,  Ud, Piyano, Bağlama, Gitar çalan Emre,  teknolojinin çok geliştiğini ve artık yeni müzik teknolojileri sayesinde müziğin kolaylaştığını söyledi. “Japonya’da sanal starlar var. Rapçiler de teknoloji kullanıyor. Auto tune kullanıyor. Onların yaptığı bu teknolojik müzik ruha pek hitap etmiyor. Ben şarkımda “gel” dedim, sevgiyi, birlikteliği devam ettirmeyi insanlara anlattım, ama rapçiler “git diyor. Bu kadarla da kalmıyor. “Git yoksa…..” diye başlayıp bilmem ne bilmem ne yaparım” a kadar varan sözler söylüyor. Oysa müzikte sözler çok önemli. Bundan dolayı ben rap müziğini sevmiyorum” diyerek rap müziğini eleştirdi.

Herkes Giderli Şarkı Yaptı Bense “Gel” Dedim

İlk teklisi “Fısıl Fısıl”ı  2016 yılında yayınlayan Emre Çiçek, “O dönem sesim tam oturmamıştı. Demo bir versiyon yayınladık. PR konusunda da istediğimizi yapamadık. Sonra ben geri çekildim.  Bestelerimi yorumculara verdim aranjörlük yaptım. Ancak iki sene önce “Gel” adlı şarkımı bir arkadaşıma dinletirken bu şarkıyı yayınlama kararı aldım ve şarkıyı bu Şubat ayında yayınladım. Bu şarkıda herkes “git” derken, herkes popta gider yaparken, ben her şeyin tüketildiği bu dönemde ilişkilerine tüketilmesine karşı olduğum için yapıcı bir duyguyu anlattım ve “gel” dedim.” Diyerek ikinci teklisinde ki ana temayı dile getirdi.

Emre Çiçek , Michael Kuyucu’nun programında “Gel” –  “İncir”  – “Vay” – “Mor Menekşe” –  “Allah Görür” –  “Beni İyi Sanıyorlar” –  “Usul Usul” gibi şarkıların akustik performanslarını sundu.

 

Paylaş