Müziğin Türkan Şoray’ından Pop Alaturka Akustik

Popstar Alaturka yarışmasında adını geniş kitlelere duyuran ve özellikle o yarışmada Bülent Ersoy’la yaşadığı atışmalarla magazin gündeminin odak noktası olan başarılı  ve kısa bir süre önce “Hayır Duası” adlı single’ını yayınlayan alaturka pop müzik yorumcusu Özlem Ceylan, TRT FM’de Michael Kuyucu’nun konuğu oldu.

Adana’lı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Özlem Ceylan, babasının beden öğretmenliği eğitimi alması konusunda tüm ısrarlarına rağmen hep müzik ile yaşadığını ve sırf bu yüzünden üniversitede kazandığı Halkla İlişkiler bölümünü bile bitirmeden yarım bıraktığını onun hayatında müziğin çok büyük bir yerinin olduğunu söyledi.

Popstar Alaturka’da Magazinin Gösterdiği İlgiyi Taşıyamadım

İlk albümü “Hakkımızda Hayırlısı” nı 2014 yılında yaptığını söyleyen Özlem Ceylan, “çok para harcadım, çok ciddi para harcamak gerekiyor” yorumunu yaptı. Popstar Alaturka Programına katıldığında zaten sahnelerde olan Özlem Ceylan, Bülent Ersoy ile yaşadığı polemik sonrasında magazin basınının ona aşırı ilgi duyması ve bir anda şöhret olması ile ilgili “kaldıramadım, o yüzden Almanya’ya ağabeyimin yanına gittim, bir süre orada kaldım” dedi.

Hayatımdaki Tek Pişmanlık

Müzik dışında hayatında hiçbir şeyin olmadığını söyleyen Özlem Ceylan, “üç dört filmde oynadım. Oyunculuk yaptım, Londra’da uluslararası bir yönetmenden Bollywood’dan oyunculuk teklifi aldım ama İngiltere’de yaşamam gerekiyordu, o yüzden kabul etmedim ve Türkiye’ye döndüm” dedi. Özlem Ceylan, şu an ki kafamla baktığımda o teklifi kabul etmediğim için pişmanım. Keşke kabul etseydim, hayatımdaki tek pişmanlığım bu. Müzik kariyerime de olumlu etkisi olurdu” yorumunu yaptı.

Ayla Çelik: “Seni Önceden Tanısaydım “Türkan” Şarkımı Sana Verirdim”

Türkiye’de herkes şarkı söylüyor diyen Özlem Ceylan, “şarkı söyleyebilende söyleyemeyende şarkı söylüyor. Haksız yere şöhret ve başarılı olanlar çok fazla” yorumunu yaptı ve müziği yeteneği olanların yapması gerektiğine vurgu yaptı.  Yüz hatları ile Türkan Şoray’a benzetilen Özlem Ceylan, “benim asla öyle bir iddiam yok. Türkan Şoray’a benzemek haddime değil, ama öyle diyorlarsa ne mutlu bana” dedi. İlk albümünde Serkan Kaya’dan beş şarkı alıp seslendirdiğini söyleyen yorumcu,  Ayla Çelik’ten de bir beste aldığını ve Ayla Çelik’in kendisine “Seni daha önce tanısaydım ‘Türkan’ şarkısını sana verirdim” dediğini söyledi.

Türkiye’de Müziğin Değeri Yok

“Türkiye’de müziğin değeri yok” diyen Özlem Ceylan, medyada da bir ayırımcılık olduğunu söyledi. “Popçular alaturka alaturka söylediği zaman kabul ediliyor ama biz alaturka söylediğimiz zaman kabul görmüyor” diyerek medyanın müzik konusundaki tutumundan dolayı üzüldüğünü söyledi. Ceylan, bundan sonraki çalışması için çalışmalara devam ettiğini ve bir tane de cover yorumlamak istediğini de söyledi.

Özlem Ceylan, Michael Kuyucu’nun programında sevilen pop klasiklerini alaturka bir soundla seslendirdi. Özlem Ceylan programda “Vazgeçtim”  –  “İsyan” –  “Yeni Yeniden” – “Yolcu Yolunda Gerek”  -“Bana da Söyle” – “Vazgeçemem” gibi pop klasiklerinin akustik yorumunu yaptı. Programda kanun ile şarkılara alaturka bir tat katan Özlem Ceylan’a orkestrada  Onur Asım Şenocak (Kanun),  Gürkan Karaman (Gitar) ve Serkan Polat ( perküsyon) eşlik etti.

 

Paylaş