OPERACI POPÇU’dan Akustik Müzik

Müzik dünyasında ilk “O Ses Türkiye” ikinci sezonunda adını duyuran Uğur Eltiler, TRT FM’de Michael Kuyucu’nun programına konuk oldu.

Programda müziğe beş yaşında babası sayesinde şarkı söyleyerek başladığını, daha sonra ilkokul birinci sınıfta öğretmeninin sesini keşfetmesiyle beraber şarkı söylemeye başladığını söyleyen Uğur Eltiler, Lise 2’inci sınıfta bugün bile hala elinden bırakmadığı ve “aşkım” dediği gitarla tanışarak dersler aldığını söyledi.  O Ses Türkiye adlı yarışmaya Mersinden katıldığını ve Murat Boz’un takımında yarıştığını söyleyen Uğur Etiler, o yarışmasının o an için ona bir şöhret getirdiğini ama bunu hiç ciddiye almadığını , başkalarının şarkılarını söyleyerek şöhret olmanın gerçek şöhret olmadığını asıl  başarının kendi şarkılarını söylemenin olduğunu düşündüğünü söyledi. O Ses Türkiye yarışmasında hem jüri üyeleri arasında hemde yarışmacılar arasında ciddi bir ego savaşının olduğunu söyleyen Uğur Etiler, “her şey öyle ekrandan görüldüğü gibi değil” yorumunu yaptı.

RAP Tuttu Diye Para İçin RAP Söylemem

Yarışmadan sonra Mersine döndüğünü söyleyen Uğur Etiler, “Ergen halimle bir hafta ağladım. O zaman 17 buçuk yaşındaydım. Sonra oturup bir kağıt çıkardım ve kendimde eksik bulduğum şeyleri yazdım. Şişkosun, mikofonu tutmayı bilmiyorsun… şeklinde eksiklerimi yazdım ve bunları düzeltmeye çalıştım. İlk yaptığım şey de kilo vermekti. Obez kategorisindeydim, 30 kilo verdim. O Ses Türkiye’deki kilolu görüntülerimin hepsini Youtube’dan kaldırdım o halimi kimse görmesin diye.” Dedi ve yarışmadan sonra bir yenilenme süreci yaşadığını söyledi.

“Olsun” adlı beşinci teklisini yayınlayan Uğur Etiler, kendi müziğini yapmaya ayrı bir gayret sarf ettiğini söylerken. “Ben RAP müziği tuttu diye rap yapan kişiler gibi değilim. Hiç RAP yapmayacağım. Müziği ben para için yapmıyorum” dedi. Video kliplerde hep aynı formatların uygulandığından yakınan Uğur, “klipler de konular hep aynı. Hep bir kız var peşinden birileri koşuyor. Müzikte de hep elektronik müzikler var. Bu sıktı, bu yüzden RAP Müziği patladı” diyerek Türkiye’de üretilen müziği eleştirdi ve kendisinin bu kategoride olmayacağını söyledi. Uğur Etiler, Michael Kuyucu’ya “Ben klibimde tek başıma yer aldım. Öyle diğer piyasa klipleri gibi değil. Onun için “Olsun”un klibi piyasaya göre klip bile değil belki” dedi.

Hayalim Bir Sanat Okulu Açmak

İstanbul Üniversitesinde Opera ve Şan Bölümünden mezun olan Uğu Etiler, bu işin eğitimini aldığını, formasyon eğitimi de aldığını ve eğitimli bir müzisyen olmak istediğini söyledi. “Formasyon eğitimini alma nedenim, gelecekte en büyük hayalim olan bir Sanat Okulunu açmak” diyen Uğur, ilk teklisi “Yaktım Gemileri”ni kendi parasıyla hazırladığını ve sonrasında firma arayışına girdiğini söyledi. “O süreçte çok zordu. Pek çok firmayla konuştum. Olmadı. Sonra bir gün Oğuz Berkan beni aradı. O Ses Türkiye’nin ilk sezon birincisi, arkadaşımdı. Sesin kötü geliyor filan dedi. Derken beni menajerine yolladı. O menajer de başka bir manajere yolladı sonrada Pasaj Müziğe gittim ve onlarla yoluma devam ettim” dedi.

Müzikte Başarılı Olmak İçin Para Harcamak Çok Önemli

Müzikte başarılı olmak için para harcamın çok önemli olduğuna vurgu yapan Uğur Etiler, müzik şirketleri şarkımı yayınlamak için benden para istediler. Şarkıyı yayınladıktan sonra pazarlamak, tanıtmak çok önemli bunun içinde para lazım. YouTube çok önemli bir hale geldi. Artık piyasa YouTube’un elinde.  YouTube’un piyasayı ele geçirmesinden sonra müzikte rekabet zorlaştı. Artık klip için tanıtım parası harcamak lazım. Mesela 30 bin liralık bir YouTube reklamı harcayın klibiniz izlenmesi artıyor” yorumunu yaparak Michael Kuyucu’ya müzik endüstrisinin YouTube ayağında yaşanan rekabetin hangi boyutta olduğunu anlattı.

Uğur Etiler, Michael Kuyucu’nun TRT FM’deki programında kendi bestelerinin yanı sıra farklı sanatçılrın şarkılarının da akustik yorumunu sundu. Uğur Etiler, programda “Olsun”- “Yaktım Gemileri” –  “Kurşun Adres Sormaz ki”  –  “Geçmişe Özlem” –  “Armağan” – “Ben Unuturum” –  “Gül Bence” gibi şarkıları seslendirdi.

Paylaş