Sagopa Kajmer’in Şarkısını İlk Kez Coverlayan Canan Çal’dan Akustik Performans

İzmir’de doğup büyüyen, aslen Tunceli’li olan ve müzik kariyerine Türk Halk Müziği tarzında seslendirdiği bir albümle başlayan Canan Çal, TRT FM’de Michael Kuyucu’nun programına konuk oldu. “Galiba” adlı yeni single’ının ilk radyo programında akustik performansı ile de dikkatleri çeken Canan Çal, tipik bir terazi burcu kadını olduğunu ve burcunun tüm özelliklerini taşıdığını söylerken THM ile başladığı müzik kariyerine bir süre daha popüler müzik tarzında devam edeceğini söyledi.

Eğitimini Aldığım Müzikle Başlamak İstedim

İki kız kardeş olduğunu söyleyen Canan Çal , iki kardeşler olduğunu ve kendisinden beş dakika daha büyük olan ablası Engin ile beraber müzik aşıkları olduklarını ve çocukluktan beri müzikle dolu bir hayat yaşadıklarını söyledi.  İzmir’de Ege Üniversitesinde müzik eğitimini Temel Bilimler dalında alan Canan Çal, daha sonra formasyon alanında eğitim aldığını ve bu lisan ve yüksek lisans eğitimi boyunca piyano başta olmak üzere Ney, Bağlama , Perküsyon gibi enstrümanları da çaldığını söyledi. Bir sene müzik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul’a gelen ve müzik piyasasına giren Canan Çal, “Egenin Türküsü” adlı ilk albümünde Ege bölgesine ait fazla bilinmeyen türküleri seslendirdiğini söyledi. İlk albümümde eğitimini aldığı alan olan Türk Halk müziğine yer vermek istediğini söyleyen Canan Çal, daha sonra pop müziğine yönelik üretimler yapma kararı aldığını  ve bunun üzerine 31 Mayıs 2019 günü yeni teklisi “Galiba”yı yayınladığını söyledi.

100 Liranın 80 Lirasını Tanıtıma Veririm

Çocukluğunun doksanlı yıllarda geçmesi nedeniyle kendisini bir doksanlar çocuğu olarak tanımlayan Canan Çal, doksanlı yıllarda sosyal medyanın olmaması nedeniyle daha az sayıda yorumcunun çıktığını, şartların zor olduğunu ama çıkan yorumcularını kendilerini gösterdiklerini savunurken, sosyal medyanın müzik ile uğraşan yorumcuların kendilerini gösterebilmesi nedeniyle müzik piyasasını kalabalıklaştırdığına vurgu yaptı. Canan Çal, müzikte promosyonun en zor süreçlerden biri olduğunu söylerken, Michael Kuyucu’nun “100 Liranın kaçını müzik ürününe kaçını o müzik ürününün tanıtımına yatırırsın?” sorusuna “80 Lirasını tanıtıma yatırırım. Çünkü artık tanıtım çok önemli” diyerek müzikte promosyon ve pazarlamanın önemine vurgu yaptı.

Sagopa Kajmer Önce Şarkısını Vermek İstemedi

“Mesleki anlamda iddialıyım” diyen Canan Çal, müzik alanında çok sayıda proje üretmek istediğini söyledi ve Sagopa Kajmer’in “Galiba” adlı şarkısını coverken “Önce izin vermedi. Ama ben inat ettim. Demosunu yaptım.” Diyerek Sagopa Kajmer’in şarkısının iznini alırken zorlandığını ama yorumunu beğenen Sagopa Kajmer’in kariyerinde ilk kez bir bestesini bir başka yorumcuya verdiğini söyledi.

Michael Kuyucu’ya müzik hikayesini anlatan Canan Çal, programda “Masum Değiliz” – “Yalan” – “Adaletin Bu mu Dünya” – “Kül Oldum”  – “Odalarda Işıksızım” – “Sus” – “Sana Bir Şey Olmasın” – “Tutamıyorum Zamanı” gibi şarkıların akustik performanslarını seslendirdi. Canan Çal’a programda Cantekin Alp ve Buğra Yiğitoğlu (Gitar) eşlik etti.

 

Paylaş