Soner Arıca Akustik Stüdyo’ya ÖZEL Bir Repertuvar Hazırladı

Müzik dünyasının başarılı, yakışıklı, çalışkan ve üretken yorumcusu Soner Arıca bu yaz farklı bir şey yaptı. Herkes Mersine giderken o tersine gitti ve bir slow şarkı yayınladı. Hemen hemen herkes 2019 yazını dans ritimli şarkılarla  geçirirken o “Kaç Kere” adlı hafif duygusal hafif romantik bir şarkı yayınladı ve bunun karşılığını aldı. Soner Arıca, Michael Kuyucu ‘nun Akustik Stüdyosuna konuk oldu. Hem “Kaç Kere”yi konuştuk, hem geçen yılları hem de “pop müzik rap yüzünden “biter mi sorusunu konuştuk. Programda Soner Arıca’nın orkestrası ile beraber Akustik Stüdyo için hazırladığı özel repertuvardan oluşan akustik bir performans sergiledi. İşte Soner Arıca’nın programda yaptığı açıklamalar.

Bu Yaz Herkes Dans Şarkısı Yaparken Ben Slow Şarkı Yaptım

Uzun süredir işte bir slow şarkı paylaşmamıştım zaten arka arkaya dans şarkıları yaptım. Orada da çok özel bir amaç vardı.  Kendimin romantik kanattaki durumunu biraz bozmak istedim, değiştirmek istedim. Çünkü öyle sürekli anılınca farklı bir şey yapamıyormuşsun yeni bir şey yapamıyormuşsun gibi anılıyorsun. “Kaç Kere” yaz şarkısı olarak yayınlandı ve herkes dans şarkı beklerken ben biraz farklı olanı yaptım bu yaz ve slow bir aşk şarkısı ile çıktım.

Müzikal Anlama Bir Pişmanlığım Var

Müzikal anlamda pişmanlığım şu; müziğin öğrencilik tarafında daha çok zaman geçirebilirdim. Mesela o anlamda çok tembellik yapmışım. Çok sonradan kapatmaya çalıştım bazı açıklarımı. Çünkü sende biliyorsun başladığımda sürekli dersler alıyordum, ama bir süre tembel olmuşum. O anlamda kendime çok kızıyorum. Şöyle avutuyorum kendimi; ama bak şimdi bilinçli olarak daha farklı bakıyorsun mevzuya diyorum. Şu anda sular seller gibi hani böyle ezbere bütün o teoriyi falan söyleyebilecekken  yine ders alıyorum tekrar ediyorum. Enstrümanla ilişkim bu konuda çok zayıf bu konuda çok kızıyorum kendime.

Pop Müzik Hiçbir Zaman Ölmez

Hiçbir zaman olmaz, pop müzik hiçbir zaman ölmez. Öyle bir şey yok olamaz, ölemez öyle bir şey olamaz. RAP yapan heyecanlı arkadaşlarımız da var. Görüyorum, iyiler de ancak bir şeyi çok ayırmamız gerekiyor. Bak onlara Youtuber diyoruz, ama bu tarafta müzisyen tayfa var. Oradan çok önemli oyuncular çıkıyor yine çıkacaktır.

Popun En Güzel Yılları Yetmişlerdi

Bana göre pop müziğin Türkiye’deki pop müziğin en güzel yılları 70’li yıllar bence. Şahane şarkılar, melodiler, düzenlemeler yıkılıyor o dönem. Belki de öyle devam edecekmiş ama işte 80’li yıllarda ülke siyasi olarak başka bir süreçten geçtiği için o güne de uygun olarak daha arabesk daha acılı şarkılar gelmiş. Arabesk, pop müziğe biraz bastırmış ama bütün bunlar olurken bile Sezen Aksu’nun “Sen Ağlama” diye bir albümü var ki tüm yıllara bedel. Mazhar Fuat Özkan’ın bir albümü var ki “Ele Güne Karşı” o da tüm yıllara bedel. Ajda Pekkan’ın “Süper star 83” tüm yıllara bedel.  O yıllarda ölmemiş pop müzikte şimdi mi ölecek?

Soner Arıca, Michael Kuyucu’nun Akustik Stüdyo’sunda “Unutma Beni” adlı Sezen Aksu klasiğini, “Dönsem Bile” – “Islak Mendil” adlı Ümit Besen klasiğini – “Yüreğime Ektim Seni”  – “Yalnızım” adlı İbrahim Tatlıses klasiğini – Tuğba Özerk’in “Acı Hatıralar” adlı şarkısını ve “Fikrimin İnce Gülü” adlı şarkıyı seslendirdi.

 

Paylaş